דף הבית » יש מישהו בבית » ילדים קוראים? מתחילים בבית! 10 כללים לעידוד קריאה במשפחה

ילדים קוראים? מתחילים בבית! 10 כללים לעידוד קריאה במשפחה

רוצים שילדיכם יאהבו ספרים?
10 שלבים שאסור בשום אופן לפספס.

מאת: ורד שלאוזר מחברת הספר: "לגעת בסיפור"

1. שלב ההחלטה-  עליכם להחליט שחשוב לכם להנחיל לילדיכם את האהבה לספרים מתוך מודעות לכך שקריאת ספרים תורמת להתפתחות הקוגניטיבית והרגשית שלהם.
 
2. ספרי קריאה בבית- ילדים צריכים לגדול בסביבה שיש בה ספרים נגישים, ספרים הנמצאים בחלל המרכזי בבית, גלויים לעין ולא מוצפנים בארון. ילדים שגדלים בסביבה שיש בה ספרים, לעולם ירגישו נוח   בסביבתם.
 
3. בקרו בספרייה הציבורית עם ילדיכם -  אפשרו להם לבחור את הספרים המעניינים אותם. גם אם הייתם מעדיפים שייקחו איתם הביתה ספר אחר, כבדו את החלטתם והעריכו אותה.
 
4. חשוב לדעת שאף פעם לא מאוחר להתחיל לעודד את הקריאה, אבל כמה שיותר מוקדם יותר טוב.  אם יש לכם אפשרות, מומלץ לקרוא ספרים לעובר כבר בזמן ההיריון (החל משבוע 22),
 מובן שאם פספסתם את שלב ההיריון זה לא נורא. לקרוא ספרים לתינוקות זה נהדר...ולהמשיך בכך  עד שיהיו מספיק גדולים להגיד לנו שהם רוצים לקרוא בעצמם, וזה יכול להיות גם בכיתה ה' או ו'!

5. גלו נכונות להקריא סיפור בכל עת - אבל, אנחנו ההורים לא מכונת סיפורים ויש לנו צרכים משלנו.  לכן, אם באותו רגע לא מתאים לכם אל תתעלמו ואל תסרבו, אלא תאמרו- "...אני בדיוק מכין משהו, תבחר/י ספר ואני אספר לך את הסיפור לפני השינה..." תקבעו זמן ותעמדו בו.
 
6. כבדו את טעמם האישי-  הכירו את הספרים האהובים על הדור הצעיר. כשהם קטנים זו לא חוכמה לאהוב את אותם הספרים-  אבל, ילדים מתבגרים (מהר) ואז הם רוצים לקרוא ספרים כמו צמרמורת, רומאנים לבני הנעורים ועוד... חשוב ביותר לכבד את טעמם האישי. הפכו את הספרים לחלק מהשיח המשפחתי.
 
7. קראו בקול עם הגדולים-  גם כשהילדים קוראים כבר בכוחות עצמם...אל תלחצו עליהם  
8. שפת הגוף-  כשאתם קוראים סיפור לילדים זה הזמן להתכרבל יחד ולקרוא את הסיפור כאילו אין אף אחד בעולם מלבדם.  זמן סיפור צריך להיות בתשומת לב מלאה לילדים ולספר- בלי רדיו, טלוויזיה או טלפון- העולם יחכה לנו....וההשקעה משתלמת.

9. דוגמא אישית! ילדים מחקים את התנהגותנו והם רואים אותנו גם כשנדמה לנו שלא. לכן, החזיקו ספר ביד וקראו בו להנאתכם. ילדיכם יבינו שאם אתם מקדישים זמן לקריאת ספר- סימן שזה בוודאי חשוב ומהנה.

10. פעילות חווייתית בעקבות הספרים - פעילות חווייתית בעקבות סיפור, מעודדת קריאה משום שהיא יוצרת קשר בתת המודע בין ספר להנאה. היא מאפשרת לילדים לחוות שוב את הסיפור הפעם, במציאות הממשית.  חוויה זו מרגשת אותם ונמשלת בעיני לחלום הקורם עור וגידים.
תארו לעצמכם מה תהיה תגובתם אם בעקבות סיפור שיש בו תיאור של מאכל מגרה, תציעו לילדים להכין אותו?  עבורם זה יהיה חלום שמתממש ומתוך החוויה תיווצר אצלם חיבה אחרת לספרים, הפעם ממקום משמעותי יותר.

קריאה להצלחה