דף הבית » המלצות למפגשים » רעיונות לפעילות התמצאות בספריה

רעיונות לפעילות התמצאות בספריה

ההתמצאות בספרייה היא מיומנות שייש לרכוש,

פעמים רבות ילדים המגיעים לספרייה מלאי חשק לקרוא, אך היות והסדר בספרייה לא נהיר להם- הם הולכים בה לאיבוד.

מומלץ להקדיש זמן להכירות עם הסדר הפנימי של הספרייה, וההתמצאות בו, באופן חווייתי, שיצרב טוב יותר בזכרון.

חשוב להציג בפני התלמידים גם את הסידור הייחודי של הספריה הספציפית שלכם- לכל ספרייה יש רזים, מטמונות, והרגלים משלה. כל ספרייה היא ייחודית ומותאמת לקהל היעד שלה.

הנה כמה רעיונות למשחקים בספרייה הקשורים בהתמצאות, וארגון:

1. 3, 4, ולהסתדר: זהו משחק מקדים הפותח את נושא הסדר באופן כללי. תנו לקבוצת הילדים להסתדר בשורה על פי ערכים שונים, בכל פעם ערך אחר. מומלץ להגדיר זמן מוקצב להסתדרות, או למדוד ולתעד כמה זמן לקח לקבוצה להסתדר. דוגמאות: להסתדר לפי גיל, לפי מידת נעליים, לפי חודש הלידה, לפי גובה, לפי מס' בני משפחה, ועוד ועוד. מומלץ לתת לילדים להציע בעצמם עוד הערכים משלהם לסדר.

2. כרטיס הקורא שלי: לאחר שתסבירו את האופן שבו הספרייה שלכם מאורגנת, תנו לכל משתתף כרטיס קורא שישלח אותו לספר מסויים על המדף. כתבו בכל כרטיס קורא ע"מ מסויים בספר, ומשפט שנכתב בשורה מסויימת- המוקדשת לו באופן אישי. לאחר שכל משתתף מצא את הספר שלו- יושבים במעגל וכל אחד מקריא את השורה שלו. האם כל השורות יכולות להתחבר יחד לסיפור? או לחלופין- איך השורה המסויימת הזו מתחברת אליי?

3. חפש את המטמון: אפשר לשחק חפש את המטמון במרחב הספרייה כאשר פתקי המשימה מסתתרים בתוך הספרים שבמדפים, והקבוצה צריכה למצוא אותם.

4. אם היית ספר: כל משתתף מחליט איזה סוגה של ספר הוא, ומכניס את כף ידו למקום הנכון במדף הספרים, שאליו הוא שייך. לדוג': משתתפת בשם: שירה כץ, מחליטה שהיא ספר נוער, אז היא הולכת למדף הנוער ומכניסה את ידה למדף של סופרים באות כ'. אפשר להפוך את המשחק לתופסת- חבר שנתפס "הופך" לספר ונעמד צמוד למדף. כדי לשחררו צריך לקרוא בשם ספר אחר שמתחיל באותה אות....

5. משחק השוקולד בספרייה: הכינו כרטיסים עם אותיות הא-ב עליהם. על קוביה גדולה הדביקו פאות עם שמות הסוגות / המדורים על פיהם מחולקת הספרייה שלכם. הביאו קוביה נוספת רגילה, טבלת שוקולד, וסכו"ם. המשתתפים יושבים במעגל ומתילים כל אחד בתורו את הקוביה הרגילה. משתתף שהגריל את הספרה 6 מתיל את קובית המדורים ושולף כרטיס מתוך האותיות. עליו לרוץ ולהביא ספר מתאים (לדוג': הסופר מתחיל באות ל', מתוך ספרי פעוטות), ורק אחר כך יוכל לזלול את טבלת השוקולד עם סכין ומזלג- כל עוד אף משתתף אחר לא התיל את הספרה 6...

המשתתף הבא יאלץ להחזיר את הספר הקודם למקום לפני שיוכל להתיל את הספר החדש שלו...

6. אם אני הייתי הספרנית: דיון- איך הייתם אתם מסדרים את הספרייה לו יכולתם לסדר את האוסף לפי כל פרמטר שתבחרו. איך אתם מסדרים את הספרייה הביתית שלכם? האם תתייחסו לנושא הספר? למאייר? לגודל שלו?....

מה המקום האהוב עליי בספרייה? ילדים צעירים יוכלו להסתתר במקום האהוב עליהם והספרנית- תחפש אותם, ילדים בוגרים- להצטלם במקום האהוב.

 

תוכלו להוסיף עוד רעיונות רבים.. כדאי לחזור ולתרגל את ההתמצאות בספרייה מעת לעת. 

תהנו.

חגית ליאור

מחבר: 
קריאה להצלחה
כיתה: 
א-ב
ג-ד
ה-ו
ז-ח