דף הבית » למידת עמיתות » ככה זה בעברית- משחקי חרוזים לכבוד יום השפה העברית כיתות א-ד

ככה זה בעברית- משחקי חרוזים לכבוד יום השפה העברית כיתות א-ד

שלום יקרות,

לכבוד יום השפה העברית,

הנה כמה הצעות שלי למשחקים סביב נושא החרוזים. כדאי להכין כרטיסיות עם חרוזים (מילה ותמונה) לכל ההפעלות.

נסו לייצר "סטים" של חרוזים: שלושה או ארבעה חרוזים עם סיומת אחת. לדוג: בלון- חלון- ווילון- שעון. כוכב- קולב- מכתב- ארנב, אופניים- נעליים- מכנסיים- משקפיים.

משחקי חרוזים:

1. מתח קו אנושי: הושיבו את התלמידים ב2 טורים, עם כרטיס מילה לכל תלמיד. על התלמידים למתוח חוט צמר מאחד לשני על פי החרוז

2. לקלוע גלגל: הביאו מס' גלגלי ים. העמידו 3 ילדים בשורה אחת, לכל אחד פתק עם סיומת שונה (לדוג' מלמעלה: ב, יים, ון)

כל תלמיד בתורו מקבל רכטיסית מילה וגלגל ים, וצריך לקלוע ממרחק את הגלגל על ראשו/ ידו של הילד עם הסיומת המתאימה. כדאי להקציב לכל אחד זמן מוגבל. אפשר להתחרות בין 2 קבוצות.

4. "לשים מטפחת" בגירסת חרוזים- יושבים במעגל. תלמיד אחד קם ממקומו (נשאר כיסא ריק), ועובר בין התלמידים מסביב ומניח יד כל פעם על ראש אחר של תלמיד ואומר מילת חרוז באותה סיומת. כשהוא אומר מילה שאינה חרוז 

(נניח: בלון- וילון- מעון- חמור), על הקבוצה לקרוא- זה לא חרוז! צריך לזוז! הילד שעל ראשו נאמרה המילה שאינה חרוז צריך לתפוס את "האומר", ה"אומר" צריך לרוץ למקום הריק שלו לפני שיתפס... אם הוא לא נפס- הילד החדש הופך ל"אומר".

5. מסלול זוגי- מסמנים מסלול על הרצפה עם נקודות ציון בכל צד. כל זוג צריך לעבור את המסלול כאשר מתקדמים במסירת כדור ו"מסירת חרוז" מאחד לשני לאורך המסלול.

6. תחרות החרוזים: לכל ילד מניחים שביל כרטיסיות מילים לאורך החדר. עליו להתקדם מכרטיס לכרטיס בעזרת הצעת חרוז למילה שעל הכרטיס. אפשר תחרות בין זוג, אפשר להקציב בזמן, ואפשר במעלה מדרגות.

 

לכל הרעיונות האלה אפשר לצרף קריאה בספר חרוזים, למשל "ככה זה בעברית" של דתיה בן דור. או לבחור ספר אחר שיתאים לכן ולקבוצה.

כדאי לתת לתלמידים להמציא חמשיר קצר בחרוזים או בשטו"זים (שטויות בחרוזים)

תהנו!

חגית

 

מחבר: 
קריאה להצלחה
שם הספר: 
ככה זה בעברית
שם הסופר: 
אירוע: 
כיתה: