דף הבית » השתלמויות » שירי נעמי שמר לילדים- לרגל 70 שנה למדינת ישראל, כ"ו חשוון תשע"ח 15/11/17

שירי נעמי שמר לילדים- לרגל 70 שנה למדינת ישראל, כ"ו חשוון תשע"ח 15/11/17

במסגרת הנושא השנתי של ההשתלמויות השנה בקריאה להצלחה:

"בוא שיר עברי"- 70 שנות פזמנאות עברית לילדים

ההשתלמות הראשונה עסקה במשוררת ובמלחינה- נעמי שמר.

אז מה היה לנו?

התכנסות בספרייה החמימה והמזמינה של שילה- תודה רבה ליוספה ולציפי- מנהלת הספרייה, על האירוח המזמין.

קפה ועוגה לפטפוטים להתרעננות. על כוסות הקפה חיכו לכן קטעי שירים של נעמי שמר.

הרצאה של רועי רימשון הכינרתי- על חייה ופועלה של המשוררת הגיאונית- נעמי שמר. ההרצאה נסבה סביב שירי הילדים של נעמי, לצד סיפור חייה, על ציר עונות השנה.

שרנו משריה היפים, שוחחנו על המשמעות שלהם, (הגלויה והנסתרת), הייחודיות שלהם, רוחב היריעה... ספגנו ממראות עמק הירדן והתמלאנו התפעלות משירתה של נעמי- שמתארת במבט יהודי ציוני עשיר את קוממיות העם בארצו.

אחרי ההרצאה היתה לנו סדנא משותפת סביב אפשרויות שונות לפעילות עם שירי נעמי: (עבדנו בקבוצות אבל כל תחנה יכולה לעמוד בפני עצמה)

1. אלף שירים ושיר- שירי נעמי נתלו על חבל כביסה בספרייה ובאמצעות דף עבודה סקרנו חלק מיגוון הנושאים בהם עסקו שירי נעמי

2. מי אני ומה שירי- על פתקים נכתבו שירי נעמי. כל פעם נבחרה מועמדת להניח כתר על ראשה עם אטב- עליו נתלה שיר מוכר וידוע של נעמי. באמצעות שאלות היה עליה לזהות מהו השיר. כשמגלים- פוצחים יחד בשיר.

3. שיר לרוח- למדנו על הקשר המיוחד שהיה לנעמי עם אידה נודל- אסירת ציון, למרות שלא הכירו מעולם. ההזדהות של נעמי עם סיפורה של אידה גרמה לה לראות בה אחות. כמו נעמי- גם אנחנו כתבנו פתק קטן לאדם רחוק (אפשר לבד, ואפשר לבקש מחברה לנסח בשבילי).

4. שיר בכיס- בחרנו שיר של נעמי שהיינו רוצות לקחת איתנו בכיס לעת צורך, והכנסנו לקופסת גפרורים אותה עיטרנו בעזרת וושי טייפ, סרטים, ועוד..

5. הטיול הקטן- שירי נעמי חולפים על פני מקומות רבים בארץ. קבלנו את מילות 5 שירים שונים, ותמונות של בע"ח או צמח המוזכר בשיר. על מפת א"י (אפשר להדביק מפה על קאפה- ואז יהיה ניתן לנעוץ שירים ותמונות) הדבקנו את השיר והתמונה המתאימה לכל מקום.

לאחר מכן- התפנקנו בארוחת צהריים עשירה בבית הקפה מרלו- ושיתפנו אחת את השנייה בנושאי תכנית העבודה השנתית וחלומות לשנה הקרובה- בקריאה להצלחה.

 

תודה לכולכן על הצוותא המבורכת. 

חורף טוב!

מצפה להשתלמות הבאה..

חגית

(דש מנגה)